Czy muzyka naprawdę potrafi odgrywać rolę terapii i czy są jakieś badania dowodzące temu?
Czy muzyka faktycznie ma tak wspaniały wpływ na dziecko?
Co składa się na muzykoterapię?
Na te pytania spróbuję dziś odpowiedzieć.
Musimy wiedzieć, że muzykoterapia nie powstała dziś, wczoraj, czy też 50 lat temu. Terapeutyczna rola muzyki była znana od dawna. Już w XVII w. pisano o tym, że spełnia ona rolę terapii. Obecnie, efektywność muzykoterapii w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością była tematem wielu badań. Badania te tylko POTWIERDZIŁY jej pozytywne działanie!
Muzykoterapia wspaniale wpływa na strefę emocjonalną dziecka. Każda zmiana w zachowaniu wywołana zajęciami, nawet ta chwilowa, mówi o rozwoju. Dla terapeuty jest to możliwość powtarzania i utrwalania danej sytuacji tak, aby stała się ona ciągiem zmian.
Przede wszystkim nie są to tylko zajęcia ”fajne, bo można odpocząć”, chociaż i to jest walorem. Uczymy się na nich również rozwijać swoje mocne strony i pokonywać słabości. Tylko na takich zajęciach dziecko może żywo, spontanicznie wyrażać się poprzez muzykę. Ponadto może nabyć nowe umiejętności poprzez zajęcia, które nie są przykrą koniecznością.
Jakie aktywności muzyczne w naszym przedszkolu wykorzystujemy? Wszystkie sprawiające przyjemność dziecku! Terapia może być rozwijająca i kreatywna. Podczas artystycznej terapii dziecko znajdzie w sobie najmocniejsze cechy. Będzie je rozwijało, będzie z siebie DUMNE.
Na zajęciach muzykoterapii wykorzystujemy:
- Taniec (ruch do muzyki),
- śpiew,
- tworzenie muzyki,
- słuchanie muzyki
- grę na instrumentach.
Każde dziecko może znaleźć swoją ulubioną aktywność wspomagającą uwolnienie wszystkich emocji, nie zdając sobie sprawy, w jak cudowny sposób się edukuje.
Muzyka ma też w sobie magię wyciszania oraz wspominania. Pobudza wyobraźnię i pozwala odpocząć. Dobrze wiemy, jaką przyjemność sprawiają nam ulubione dźwięki. Z jaką radością tańczymy do melodii, które uznajemy za przyjemne i jak bardzo chcemy zaśpiewać piosenkę, którą już znamy. Muzyka i jej moc towarzyszy nam przez całe nasze życie. Powinniśmy czerpać z niej jak najwięcej.
Joanna Jendrzejewska – muzykoterapeuta