Trening czystości – Karolina Gołata

Rodzice często nie mogą doczekać się tego momentu, kiedy dziecko zacznie korzystać z toalety. Jest to krok do samodzielności. Pamiętajmy, że trening czystości to trudne zadanie nie tylko dla dziecka, ale również rodzica. Jest to etap w każdym życiu dziecka, który należy przejść. Niektóre dzieci są na to gotowe szybciej, inne natomiast potrzebują więcej czasu. U każdego dziecka może przebiegać on inaczej. Należy pamiętać, że każda pociecha jest inna i powinniśmy podejść do tego problemu ze spokojem, zrozumieniem oraz poświęcając temu dużo czasu. Dla pociechy rozpoczęcie treningu czystości to nauka nowej umiejętności, którą musi się nauczyć kontrolować. Warto dać mu czas na oswojenie się z tym zadaniem oraz zrozumienie go. Jest to złożony proces, w którym dziecko musi kontrolować swoje ciało. Pociecha musi zrozumieć komunikaty:

  • że „chce jej się”, 
  • musi powstrzymać się na chwilę, 
  • zakomunikować swoją potrzebę,
  • zakończyć zabawę.

Kiedy rozpocząć trening czystości?

Często zadajemy sobie właśnie to pytanie. Czy to już? Czy jest to dobry moment na rozpoczęcie treningu czystości? Aby się tego dowiedzieć należy, obserwować swoje dziecko. Obserwujmy jego zachowanie, sprawdźmy, czy daje nam sygnały. Gdy pociecha zaczyna nam komunikować, swoją potrzebę, jest to znak, że warto rozpocząć trening czystości. Kolejnym sygnałem może być zabawa „udawana” w korzystanie z toalety. Dziecko podczas takiej interakcji siada na nocniku i udaje, że wykonuje potrzeby fizjologiczne. Warto podczas takiej aktywności chwalić je, że bardzo ładnie się bawi i zachęcić do skorzystania z toalety. Kolejnym sygnałem może być spontaniczne siadanie na nocniku. Dziecko naśladuje dorosłych oraz dzieci i widzi, że oni korzystają z toalety. Z czasem u dziecka pojawia się dyskomfort po wykonaniu potrzeby fizjologicznej w pampersa. Pociecha przychodzi wtedy do rodzica i sygnalizuje mu, że zaczyna mu to przeszkadzać.

Oczywiście trening czystości nie jest taki łatwy. Dziecko ma obawy, związane z nową sytuacją. Jest przyzwyczajone do wykonywania potrzeb fizjologicznych w pieluchę. To dla dziecka łatwy sposób, ponieważ nie musi o niczym pamiętać, nikomu komunikować potrzeb oraz wykonać je w każdej chwili.

O czym należy pamiętać?

Nie powinno się zmuszać dziecka do siadania na nocnik. W ten sposób może się zniechęcić i kojarzyć nocnik z czymś złym. Należy nagradzać pociechę za to, że usiadło i spróbowało skorzystać z nocnika. Nagroda może być społeczna, czyli pochwalenie dziecka, bicie brawa, przytulenie, przybicie „piątki” warto mu powiedzieć np. „Brawo, kochanie! Jestem z Ciebie dumna!”, „Cieszę się, że spróbowałeś”. Należy chwalić dziecko nawet za próbę skorzystania z toalety. Nie zawsze będzie dziecku się udawało skorzystać z nocnika. Na początku, warto przypominać dziecku o skorzystaniu z toalety, ponieważ podczas zabawy czasami może zapomnieć. Z upływem czasu takich sytuacji będzie coraz mniej.

Polecam również książeczki dla dzieci na temat treningu czystości. Dzieci często naśladują bohaterów bajek oraz zobaczą, że nie tylko oni uczą się korzystania z toalety. Jest sporo takich książek, więc na pewno Państwo znajdą coś ciekawego.

Drodzy Rodzice, pamiętajcie, że trening czystości to długi proces. Warto w tym czasie wspierać dziecko, nagradzać je za każdą próbę skorzystania z toalety. Pamiętajcie, że gdy dziecku się nie uda, to nic złego😊. Pochwalcie je za próbę!

 

Karolina Gołata – terapeuta behawioralny